DOLAR 32,5544 % 0.12
EURO 35,0223 % 0.36
STERLIN 41,5094 % 0.41
FRANG 36,8205 % 0.08
ALTIN 2.439,59 % 0,17
BITCOIN 65.202,14 -0.764
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Villakent’ te ‘Sünger Kent’ uygulaması

Yayınlanma Tarihi : Google News
Villakent’ te ‘Sünger Kent’ uygulaması

Villakent’e ilk defa geldiğini belirten Başkan Soyer “Villakent projesi’ne hayran oldum. Bu kadar medeni, güzel, planlı, uluslararası standartlardaki çağdaş siteyi ziyaret etmekten inanılmaz mutlu oldum ve Hüseyin Aslan efsanesinin boşuna doğmadığını yakından gördüm” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Mahalle Muhtarı Zengin ve site sakinlerine “Villakent’in sorunlarının çözümü ve isteklerinin karşılanması konusuyla yakından ilgileneceğini’’ söyledi. Villakent’ te ‘’Sünger Kent’’ uygulamasının yapılması için ilgililere anında talimat veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sünger Kent’’i ‘’ yüzey akışına geçen suların yönetiminde suyun akışını, miktarını , kalitesini, biyo çeşitliliği ve estetik bir çevre oluşturmayı gözeten yaklaşımla ’’ tamamlanacak.Böylece şebeke suyu kullanımı azalacak. Villakent sakinleri hem kuraklık ile mücadele ederken, aynı zamanda da sulama maliyetlerini de kısarak ‘’Sünger Kent’’ projesi sayesinde su tasarrufu sağlayacak dedi.

KÜRESEL ÖLÇEKTE ÖZGÜN PROJE…

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da, Villakent projesi hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bilgi verirken ,‘’Villakent’in küresel ölçekte özgün bir proje olduğunun’’ altını çizdi. Villakent’in “Menemen Seyrek’te 5 milyon m2 lik bir alanda ada ve parsel bazında uluslararası standartta özgün bir proje olduğunu” anlatan Aslan, ‘’1984 yılında kurulan Ege-Koop, 40 yılda İzmir’in 14 ilçesinde,150 bin kişinin yaşadığı 14 farklı projeyi İzmir’e kazandırdı” dedi.

Aslan, Ege-Koop’un projelerinin hazırlanışındaki yaklaşımını anlatırken de özetle şunları söyledi: “Ege-Koop ; tüm projelerini fiziki ve sosyal altyapısıyla ,özel tasarlanmış parklarıyla, eğitim kuruluşlarıyla bir uygarlık anlayışı içinde tasarlayarak ortaklarının hizmetine sundu.”“Bugünkü reel değeri 156 milyon 250 bin dolar olan, 21 örgütlü kooperatifle birlikte gerçekleştirilen Villakent’e Ege-Koop’un doğrudan katkısını da vurgulayan Aslan “5 milyon m2’lik alanın tüm altyapısını, elektrik, su , kanalizasyon, 15 trafo ve arıtma tesisi, 500 bin m2’ lik orman alanı, 50 bin m2’ lik özel tasarlanmış park tümüyle Ege-Koop’un üretim kapasitesiyle gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.Aslan konuşmasında, “Ege-Koop’un Türkiye’ de ilk defa, 3 kez arka arkaya Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin garantörlüğünde Avrupa Konseyi Sosyal  Kalkınma Fonu’ndan aldığı  2 milyar 215 bin TL krediyi proje ortaklarına kullandırdığını’’ da açıkladı.