DOLAR 32,9413 % 0.3
EURO 35,3637 % 0.57
STERLIN 41,8072 % 0.45
FRANG 36,8567 % 0.35
ALTIN 2.467,99 % 0,71
BITCOIN 60.091,51 -6.224
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

İzmir Tabip Odası’ndan Pirola varyantı uyarısı: Vakalar artış gösterebilir

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir Tabip Odası’ndan Pirola varyantı uyarısı: Vakalar artış gösterebilir

Son dönemde dünyada artış gösteren COVID-19 vakalarına yeni bir mutasyon daha eklendi. Pirola varyantıyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Tabip Odası, varyantın SARS-COV-2 virüsünün bir varyantı olduğunu ve ilk kez Temmuz 2023 döneminde Danimarka’da gözlendiği belirtildi. Varyantın ABD, İsrail, Güney Afrika ve İngiltere’de saptandığı da açıklamada belirtildi.

VAKA SAYISINDA ARTIŞ VAR

İzmir Tabip Odası’nın yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 1 Eylül 2023 tarihinde yayınladığı haftalık COVID-19 bültenindeki verilere yer verildi. Açıklamada, “DSÖ’nün yaptığı açıklamada 31 Temmuz ve 27 Ağustos 2023 arasındaki sürede 1,4 milyon yeni COVİD-19 olgusu ve 1800 ölüm olgusuna yer verildi. Bu oranlar son bir ayda hastalanan sayısında yüzde 38’lik bir artışa, ölüm sayısında ise yüzde 50’lik bir düşüşe işaret etmektedir. Yoğun bakım yatış oranlarını DSÖ’ne bildiren az sayıdaki ülkenin verileri hastaneye yatış oranlarında yüzde 40’lık bir artışa işaret ederken yoğun bakım gereksiniminin yüzde 33’lük bir azalmayı göstermektedir. Yani veriler vaka sayısındaki artış oranında yoğun bakım gereksinimi ve ölüm olmadığına işaret etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

RİSK ALTINDAKİ KİŞİLERİN ÖNLEM ALMASI GEREKİYOR

Pirola varyantında tespit edilen çok sayıda mutasyon nedeniyle virüsün bulaştırıcılığının artacağına yönelik öngörülerin aktarıldığı açıklamada, “Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) Pirola varyantının daha önce COVID-19 geçirmiş ya da aşılanmış kişileri enfekte etme kapasitesinin olabileceğine dikkat çekmektedir. Mevcut veriler kesin sonuçlar açıklamak için yeterli değildir. Ancak eldeki tablo ışığında önümüzdeki dönemde COVID-19 vakalarının artacağı tahmin edilebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan, kronik solunum yolu hastalıkları bulunan, ileri yaşlı bireyler gibi risk altında olan kişilerde hastane yatışı ya da yoğun bakım gereksiniminde artış beklenebilir. Önümüzdeki günlerde mevsimsel solunum yolu enfeksiyonlarında da artış olması muhtemeldir. Bu nedenle başta risk altındaki kişiler olmak üzere bireysel önlemlerin alınması önemli ve gereklidir. Toplu taşım araçları gibi fiziksel mesafenin ayarlanamadığı toplu yaşam alanlarında maske kullanılması önerilir” diyerek sürece yönelik açıklamalarda bulunuldu.

TESTLERİN YAYGINLAŞTIRILMASI ŞART

Tabip Odası’nın yaptığı açıklamada, hastalığın tespiti konusunda yapılan testlerin sayısında azalmaların olduğu ve kesin verilere ulaşmanın zor olduğu aktarılırken alınabilecek önlemlere de yer verildi. Açıklamada, “Ülkemizde solunum yolu enfeksiyonları bulunan bireylerin mevsimsel enfeksiyon etkenleri ile SARS-CoV- açısından araştırılması, testlerin yaygınlaştırılması, COVID-19 saptanan olguların varyant analizlerinin yapılması, ülkemizde dolaşımda bulunan varyantların hızlıca tespiti açısından atık sularda virüs analizlerinin yapılması düşünülmelidir” ifadeleri kullanıldı.

MASKE, MESAFE, TEMİZLİK ÖNLEMLERİNE UYULMALI

Kapanma konularına da değinilen açıklamada, “Aşılama oranlarının nispeten yüksek olması nedeniyle pandeminin ilk günlerindeki gibi bir kapanma öngörülmemekle birlikte maske-mesafe-temizlik önlemlerine titizlikle uyulması sağlanmalıdır. “Aşılama programlarında değişiklik yapılıp yapılmaması gerektiği, yeni aşılara ihtiyaç olup olmayacağı bilimsel veriler toplandığında tekrar değerlendirilmesi gereken bir konudur” ifadelerine yer verildi.