DOLAR 32,9013 % 0.23
EURO 35,3479 % 0.55
STERLIN 41,8048 % 0.5
FRANG 36,8316 % 0.31
ALTIN 2.465,29 % 0,60
BITCOIN 61.200,01 -4.556
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan Burak Oğuz davasında yeni gelişme!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan Burak Oğuz davasında yeni gelişme!

HİYERARŞİK YAPIYA DAHİL

Urla Belediyesi eski Başkanı İbrahim Burak Oğuz’a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçe olan kararda, “Sanığın örgüt üyesi olduğu kabul edilip hiyerarşik yapıya dahil olarak örgüt tarafından verilen görevleri yerine getirmeye hazır vaziyette beklediği, örgüt iradesini benimseyerek kendi iradesinin önüne geçirdiği, örgüt ile organik bir bağ kurduğu dosya kapsamından anlaşılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. Sanığa yapılan suçlamalar, savunmaları ve tanık ifadelerinin ayrıntılı olarak yer aldığı 134 sayfalık kararda, Oğuz’un “2003-2006 yıllarında örgüt açısından hayati önemde faaliyetlerin yürütüldüğü sohbetlerde zaman zaman konuşmacı ve sohbet hocası olarak yer aldığı” ifadelerine yer verildi.

MAHREM İMAMLA ABD’YE 3 GÜN SEYAHAT

Burak Oğuz’un, örgütünün adli takibattan kurtulmayı amaç edinerek diğer oluşumlara sızma faaliyeti olarak özetlenen renklendirme faaliyeti dahilinde 2009’da CHP’ye kayıt olduğunun aktarıldığı kararda, sanığın örgütün mahrem imamı Hüseyin Ç. ile operasyonel hatla iletişime geçerek ABD’de 3 günlük seyahat yaptığı belirtildi. Alınan kararda, sanığın ABD seyahatine yakın tarihlerde yine renklendirme politikasına uygun bir biçimde sözü edilen derneklerden ayrıldığı ve seyahate müteakip 2011 yılındaki milletvekili seçimlerinde CHP’den aday adayı olduğunun altı çizildi.

BURAK OĞUZ, KARARA İTİRAZ ETTİ

7 ay cezaevinde tutuklu kalan Burak Oğuz, İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl 3 ay hapis cezası aldıktan sonra yurt dışı yasağı konuldu beraberinde serbest bırakıldı. Oğuz’un avukatı aracılığıyla, yerel mahkemenin kararına itiraz ederek İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Talebi değerlendiren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi kararı onadı ve bu talebi reddetti. Bunun üzerine Oğuz, avukatı aracılığıyla temyiz için Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 3.Ceza Dairesi tarafından incelenen dosyada savcı, İbrahim Burak Oğuz’un cezasının onanması yönünde görüş belirtti. Yargıtay 3.Ceza Dairesi, savcının talebini incelemeye aldı. Yargıtay’ın da kararı onaması durumunda Burak Oğuz kalan cezasını çekmek için cezaevine girecek.

NE OLMUŞTU?

31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerinde CHP’den Urla Belediye Başkanı olarak seçilen İbrahim Burak Oğuz, 2020 yılında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakkındaki FETÖ üyeliği iddiasıyla alakalı olarak ifadesi alınmak üzere adliyeye çağırıldı. Burak Oğuz’un FETÖ’nün mahrem imamlarıyla telefon görüşmesi yaptığı ve teknik takibe yakalandığı kaydedildi. Savcılıktaki ifadesinden sonra Oğuz, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Oğuz, belediye başkanı görevinden de uzaklaştırıldı. İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu olarak yargılanan sanık Oğuz’u “silahlı terör örgütüne üye olma” suçu ile 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Oğuz, yurt dışı yasağı ile birlikte tahliye edildi.