DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.742,38 -0.264
The Galleria Bornova
Betül Uzun
Betül Uzun TÜM YAZILARI

Türk Gönüllüler Burgas Günü’ne Katıldı! Betül Uzun Yazdı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türk Gönüllüler Burgas Günü’ne Katıldı! Betül Uzun Yazdı!

Bulgaristan’ın Burgas şehrinde düzenlenen, 6 Aralık Burgas Günü, sokaklarda renkli görüntüler bıraktı..

Nikulden ve Burgas Bayramı, Burgaslılar tarafından her yıl 6 Aralık tarihinde, Hristiyan dünyasında çok saygı duyulan Aziz Nikola’yı anarak geçmektedir.

Aziz Nikola; denizlerin, denizcilerin ve balıkçıların koruyucusudur. Yortu adında bir bayram içinde bu anma gerçekleşir. Yortu, bir liman kenti olan Burgas’ın bayramıdır. Aziz Nikola Yortusu aynı zamanda, bankacılar ve tüccarların meslek bayramlarını kutladıkları bir gündür.

Burgas Günü ilan edilen bu gün ayrıca mitolojik bir öneme sahiptir. Aziz Nikola, denizde çıkan fırtınaları dualarıyla dindirebilen bir koruyucudur. Aziz Nikola’nın kanatları vardır ve felaket anında uçarak denizde mahsur kalanları kurtarabilir.


Festival alanında Türk gönüllülerine bu günü tanıtmaya geldiğini belirten Lubomovir ve Aposto, Astika Vakfı ve Delphi temsilcileri olarak bulundu. Türklerin bu günü tanımalarını ve keşfetmelerini isteyen temsiciler, bu kültürü Türk gönüllülere anlattılar.

Lubomovir bu günü tanıtırken bir efsaneden bahsetti.
Denizde boğulmak üzere olan kişileri kurtarmak için Aziz Nikola teknesine atlayıp risk almıştır. Çılgın dalgalarla mücadele etmiştir. Teknedeki deliği balıkla tıklayarak insanları boğulmaktan kurtarmıştır. Burgaslılar bu olayı ve Aziz Nikola’yı onurlandırmak için, Burgas Günü ilan etmişlerdir.

Bir Türk gönüllüsü olarak, eğlendiğim ve öğrendiğim bir gün geçirdim. Sergileri gezerken fark ettimki; bir günü onurlandırmak, bir felaketle gelebilirdi. Ama bir felaket sonrasında onu hâlâ “felaket” olarak hatırlamak zorunda değildik. Hayatta zorluklar olduğunda, evren bir koruyucu gönderirdi. Bize düşen ise çılgın dalgalarda bir Aziz Nikola olacağına inanmaktı. Kim bilir; belki de çılgın dalgalarla mücadele ederken, hepimiz birer Aziz Nikola oluyoruzdur. Sadece onu henüz onurlandırmamış olabiliriz…

Burgas Günü’nde Neler Yapılıyor?

Burgas Günü; sabahın erken saatlerinde insanları yollara düşürdü. Sokağa çıkan Burgaslıları karşılayan ilk manzara sokaklarda pişirilen balık ızgara ve balık çorbası oldu. Uzun uzun kuyrukların oluştuğu standlarda bekleyen insanlara sokak sanatçıları müzikleriyle eşlik etti. Burgas Belediyesi, denizciler ve bazı restoranlar balık dağıtanlar arasındaydı. İnsanlar bir yandan sokaklarda dans ederken, karınlarını da balıkla doyurdu. Saat 13.00’da bir Karadeniz şehri olan Burgas denizinde siren sesleri duyuldu. Gemiler, deniz ortasında suyla yaptığı şovlar sergiledi.

Burgas Günü, yalnızca konser ve balıktan ibaret değildi. Birçok sanat galerisinde, bugünün anlam ve önemine atfedilmiş eserlerin halkla paylaşıldığı sergiler vardı. Pastanelerde balık temalı pastalar yapılmıştı. İsimleri; Nikolay, Nikolina, Nina, Nikol, Kolyo, Nikoleta, Nenka ve Nenko olan kişiler, evlerinde bu günü kutlarken uskumru balığını pişirdiler. Pişirilen balıkların içini pirinç ve bulgur ile doldurup, ceviz de koydular. Bir inanışa göre, evde pişirilen bu balıklarda pul ne kadar çoksa kişi o yılı, o kadar zengin geçirecektir.

Aziz Nikola’nın onurlandırıldığı bu gün, kent meydanında verilen büyük bir konser ile sona erdi. Konsere -yağmura rağmen- pek çok insan şemsiyesiyle geldi. Gün, insanların yüksek enerjisi ve ortamı ısıtan dansları ile bitti.

Yazan: Betül Uzun