DOLAR 32,9413 % 0.3
EURO 35,3637 % 0.57
STERLIN 41,8072 % 0.45
FRANG 36,8567 % 0.35
ALTIN 2.467,99 % 0,71
BITCOIN 60.091,51 -6.224
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Oyunseverlere üzücü haber! Steam Türkiye’den çekiliyor, oyunlara yüzde 200 zam!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Oyunseverlere üzücü haber! Steam Türkiye’den çekiliyor, oyunlara yüzde 200 zam!

Dünyanın her yerinde oyuncuların en çok tercih ettiği dijital video oyunu dağıtım platformu Steam, Türkiye’de yaşayan oyunseverleri üzecek bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Steam, 20 Kasım 2023 tarihi itibariyle bünyesinde sunmuş olduğu oyun hizmetlerini Türk Lirası üzerinden değil, Dolar üzerinden satışa sunacak. Steam’in Türk Lirası desteğini geri çekeceğini bildirmesi üzerine oyun fiyatlarında yüksek bir fiyat artışı bekleniyor.

OYUNLARA YÜZDE 200 ZAM

2022 yılında Steam, o dönem 1.8 TL olan dolar kurunu 10 TL’ye sabitlemişti. Fakat dün yaptığı açıklamaya göre, 20 Kasım tarihinden itibaren tüm hizmetlerini Dolar kuru üzerinden gerçekleştirecek olup, kullanıcıların mevcut bakiyelerini de Dolar bazlı olarak dönüştüreceğini açıkladı. Bu kapsamda dijital video oyunu dağıtım platformu üzerinde yer alan oyunlara yüzde 200 oranında zam gelmesi bekleniyor.

Steam’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hale getirdi.

Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır şekilde tutmakta büyük güçlükler yaşadık.

Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.”

STEAM NEDİR?

Steam, kutulu oyunların internet üzerinden dijital olarak satışının gerçekleştirildiği bir dijital dağıtım platformudur. Bu platformda eklenti paketi, yazılımlar, video ve oyunlar gibi pekçok hizmetin satımı ve dağıtımı gerçekleştirilir. Kullanıcılar ürünleri somut olarak değil, dijital olarak satın alır ve bilgisayarlarına indirir. Kullanıcılarına sağladığı ödeme yöntemi kolaylığı ve sık sık gerçekleştirdiği indirimler ile Steam, pekçok oyunsever tarafından en çok tercih edilen platform haline geldi.