DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.160,00 -0.14
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Kongre yolunda Özkoç’tan İzmir mesaisi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kongre yolunda Özkoç’tan İzmir mesaisi

CHP İzmir İl Kongresi’ne sayılı günler kala kulisler hareketlenirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç’un İzmir’e gelerek ‘ağabey formülü’ için çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

CHP İzmir’de ilçe kongrelerinin sona ermesinin ardından birlikte gözler, 16-17 Eylül’de gerçekleştirilecek il kongresine çevrildi.

Kongrede başkanlık yarışında kimlerin olacağı merak edilirken ilk olarak iki dönem CHP Konak İlçe Başkanı görevi yapan Alptekin Tunus’tan adaylık açıklaması geldi. Tunus’un ardından ise üç dönem Konak İlçe Başkanı görevini yürüten Şakir Başak kongrede aday olduğunu duyurdu. Başkanlık yarışında son adaylık açıklaması ise mevut il başkanı Şenol Aslanoğlu’ndan geldi.

Aslanoğlu’nun adaylık açıklamasında kullandığı “İşi gücü dedikodu olanlar sizler adına karar veremez. Genel Merkez koridorlarında dedikodu yaparak il başkanı belirlemeye çalışanlar sizin adınıza karar veremez” ifadeleri adaylık kongre arenasını daha da hareketlendirdi.

Aslanoğlu’nun konuşmasında üstü kapalı olarak CHP Genel Merkez’e giderek adaylığına karşı çalışmalar yürüttüğü iddia edilen Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, Milletvekilleri Ednan Arslan ve Deniz Yücel’e yönelik sözleri ‘ağabey formülü’ mü uygulanacak sorusunu akıllara getirdi.

AĞABEY FORMÜLÜ MASADA

Öte yandan; partinin önde gelen isimlerinden bazılarının ağabey formülü için düğmeye bastığı ve partide uzun yıllar emek veren yaklaşık 10 isim ‘ağabey formülünün’ uygulanması yönünde ısrarcı oldukları ifade edildi.
Deneyimli isimlerin, kendi aralarında belirledikleri bir ismi ‘ağabey formülü’ için Genel Merkez’e ilettikleri belirtildi.

ÖZKOÇ ‘AĞABEY FORMÜLÜ’ İÇİN BASTIRACAK

Ağabey formülüne ilişkin tartışmalar devam ederken kulislerde Aslanoğlu’na karşı olduğu iddia edilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç’un dün İzmir’e geldiği öğrenildi.
Özkoç’un ziyaretinin ana gündeminin ‘ağabey formülü’ olduğu belirtildi. Bazı partili isimlerle görüşmeler gerçekleştirdiği öğrenilirken ‘ağabey formülü’ için bastıracağı ve bu konuda çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.
Partililerin ‘ağabey formülünde’ üzerinde durduğu ismin ise CHP İzmir eski Milletvekili Kamil Okyay Sındır olduğu ileri sürüldü.

SOYER VE MUHALEFETİN YARIŞI MI?

Üç adayın ‘yarışta varım’ dediği kongrede parti kulisleri hareketlenirken Başak’ın geçtiğimiz haftalarda Başak’ın “Ben bundan sonra Tuncay Özkan ile siyaset yapmıyorum, Tunç Soyer’in ekibindeyim” sözlerinin dengeleri değiştirdiği iddia edildi. 
Son gelişmelerle birlikte Başak’ın kongrede Aslanoğlu lehine yarıştan çekilme ihtimalinin ağrılık kazandığı ileri sürülürken yarışın Soyer’in ekibi ve Soyer’e muhalefet isiler arasında geçmesinin beklendiği ifade edildi.