DOLAR 32,9803 % 0.24
EURO 35,3375 % 0.11
STERLIN 41,9603 % 0.08
FRANG 36,8735 % 0.26
ALTIN 2.459,50 % 0,31
BITCOIN 62.150,89 3.309
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

İZENERJİ’de ikramiye krizi: 11 bin işçi iş bıraktı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İZENERJİ’de ikramiye krizi: 11 bin işçi iş bıraktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel İş Sendikası İzmir 2 ve 9 No’lu Şubeler ikramiyelerinin gecikmesi üzerine iş bıraktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel İş Sendikası İzmir 2 ve 9 No’lu Şubeler, ikramiyeler yatırılana kadar tam gün grevde olduklarını açıkladı.

11 bine yakın işçi bugün iş bırakarak Egemenlik Binası önünde bir araya geldi. 

Basın açıklamasını okuyan DİSK/Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Ercan Gül, “İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZENERJİ’de çalışan emekçiler olarak, yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesinde yer alan sosyal haklarımız ve ikramiyelerimizin zamanında ödenmemesi üzerine bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Sosyal haklarımız ve ikramiyelerimizin zamanında ödenmesi için uzun zamandır mücadelemizi sürdürmekteyiz. Yaşanan bu süreçte büyükşehir belediyesi bürokratları görüşme taleplerimize yanıt vermemiştir, belediye yetkilileri tek taraflı davranarak işçiler arasında; iş barışını bozacak şekilde hareket etmiş, 11 bin İZENERJİ emekçisini hiçe sayarak mesai arkadaşlarımızın ikramiyelerini yatırmamıştır. Bu durum çalışanlar arasında ayrımcılığa yol açmıştır. Buradan haykırıyoruz bizler eşit işe eşit ücret isterken ve bunun mücadelesi  verirken; sözde değil özde eşitlik istedik. Bizler, diğer şirket işçilerine nasıl ödemeler yapılıyorsa; nasıl diğer şirket işçilerine kaynak ayrılıyorsa, mesai arkadaşlarımıza da yaşatılan mağduriyetin önüne geçilmesi için ödemelerin zamanında yapılmasını istiyoruz” dedi. 

Basın açıklamasının devamı şu şekilde;

“Ülkenin içinde bulunduğu enflasyon kıskacının içerisinde, paranın her geçen gün her geçen saniye değer kaybettiği bu zamanlarda ödemelerin ivedi olarak yapılması talebimizdir. Zamanında alamadığımız hak edişlerimizin kıymeti harbiyesi yoktur. Buradan büyükşehir belediyesi bürokratlarına sesleniyoruz! İşçiler arasında bu ayrımcılığa biran önce son verin! Bu yapılan iş ahlakına, iş barışına, işçi onuruna aykırıdır kabul edilemez. Her işçi evine ekmek götürmek için çalışıyor. Burada hiç bir işçi diğerinden üstün değildir. İZENERJİ işçisi köle değildir. Bu uygulamaların devam etmesi durumunda üretimden gelen gücümüzü süresiz kullanacağımızı açıkça deklare ediyoruz. İZENERJİ emekçisi yalnız değildir. Bizler toplu sözleşme sürecinin başından itibaren 4 şube yönetimi olarak kolektif çalışmalar sürdürerek toplu sözleşmelerimizin en iyi noktalarda bitmesi için birlikte mücadele ettik.

Geldiğimiz bu günkü aşamada, birlik beraberlik anlayışından uzak işverenle ikili ilişkiler üzerinden kendilerini var etmeye çalışan bu anlayışı red ediyoruz ve bu arkadaşlarımızı da örgütlü olduğumuz genel iş sendikasının ruhuna uygun davranmaya davet ediyoruz. Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerin eksikliği ve işçi sınıfı arasındaki yaptıkları ayrım kesinlikle kabul edilemez. İşçi sınıfı birdir hepsi evine ekmek götürmek için alın teri karşılığında ücret alarak hayatını idame etmeye çalışır. Bizleri böyle bölemeyeceksiniz! İZENERJİ emekçileri tarihinde sendikalı olmak için nasıl mücadele verdiyse gününde ödenmeyen sosyal haklar içinde sonuna kadar mücadele edecektir bundan hiçbir mesai arkadaşımızın şüphesi olmasın.

Büyükşehir belediyesinde örgütlü 4 şube yönetimi olarak bu süreci birlikte yürütme tarafı iken ikili ilişkiler ve günü kurtarmaya çalışan sendikal anlayışı doğru bulmuyoruz. İZELMAN İZENERJİ işçisi kardeştir! Nerede haksızlığa uğrayan bir işçi varsa biz onların yanındayız burada İZELMAN işçisi de bizim yanımızda bundan da eminiz. Bizim yanımızda olan onurlu İZELMAN işçilerine de bin selam olsun. Buradan tekrar haykırıyoruz, Bu süreçte İZENERJİ emekçileri olarak toplu iş sözleşmesinden doğan bütün haklarımızın gününde ve zamanında yerine getirilmesini talep ediyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz.”