DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.742,38 -0.264
The Galleria Bornova

İYİ Parti İl Başkanı Ülkü Doğan ‘istifa’ haberlerine sert çıktı: Hukuk önünde hesaplaşacağım!

Yayınlanma Tarihi : Google News
İYİ Parti İl Başkanı Ülkü Doğan ‘istifa’ haberlerine sert çıktı: Hukuk önünde hesaplaşacağım!

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, partide yaşanan istifalara ilişkin yaptığı açıklamasında, “Belli kişilerce servis edilen bu bilgilerin büyük bir kısmı yalandan ibarettir. Ve kara propaganda ile Partimize zarar veren kişilerle ilgili yasal süreçler başlatılacak. Manipülatif açıklamalarla tahrik, tağyir ve taciz edenlerin bu gayri ahlaki ve anti demokratik tutumları karşısında tepkisiz kalmayacağımızın ve hukuk önünde hesaplaşacağız” dedi. Öte yandan Doğan, Yıldırım Ulupınar ve Koray Ükünç’ün istifasına ilişkin, “Yıldırım Ulupınar deneyimli bir siyasetçi ancak biz ne zaman kongre yapsak beklentisine uygun bir sonuç çıkmadığında istifa ediyor. Tecrübeli bir siyasetçi aslında onun tecrübesine uygun bir tavır içerisinde olmasını beklerdim. Partimizi ve siyasi geleceğimizi de Ulupınar’a göre düzenlemeyiz. İYİ Parti’yi kişiler üzerinden dizayn etmiyoruz. Koray Bey’in şu an bir başka partinin belediyesinde genel müdür olduğunu düşünürsek istifanın gerekçesini bulabiliriz” dedi.

 31 Mart yerel seçimlerine ‘hür ve müsatakil’ giren ve büyük bir hezimete uğrayan İYİ Parti, seçimin hemen ardından olağanüstü kurultaya giderek genel başkan değişikliği yaşadı. Kurucu Genel Başkan Meral Akşener’in yerine İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu geldi. Dervişoğlu’nun genel başkan seçilmesinin ardından İzmir’in ilçe teşkilatlarında istifalar meydana geldi. 

“MAKAMI DEĞİL BAYRAĞI” 

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan, istifaların ardından ilk kez bugün İzmir basınıyla bir araya geldi. Doğan açıklamasında, “Bilindiği üzere Yerel Seçimler sonrası 27 Nisan 2024 tarihinde Büyük Kurultayımızı gerçekleştirdik. Dün ise yeni seçilen Genel Başkanımız Sayın Müsavat Dervişoğlu’nun ilk grup toplantısına İzmir İyi Parti Teşkilatı olarak katılım sağladık. Ardından Genel Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcılarımızın katılımları ile birlikte İl Başkanları toplantımızı icra ettik. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği ve heyecan ile izlenen ilk grup toplantısında Genel Başkanımız çok önemli mesajlar vermiştir. Öncelikle Milletin umudu olarak kurulan partimizin aynı vazife bilinci ile milletin derdinin sesi olmaya , çözüm için mücadele etmeye devam edeceğini belirterek sadece bir makamı değil bir bayrağı teslim aldığını ve o bayrağı daha da ileri ileri taşıyacağını ifade etmişti” ifadelerine yer verdi. 

YENİ ANAYASAYA KAPILAR KAPALI 

Dervişoğlu’nun yeni anayasa teklifine kapıları kapattığını hatırlatan Ülkü Doğan, ” Ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarında, özellikle milletimizin içinde bulunduğu zor şartlar karşısında iktidar tarafından dayatılan yeni anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın yeniden adaylığının önünün açılabilmesi ve Sayın Erdoğan’ın şahsi kariyerine hizmet amacı taşıdığını ve tek adam rejiminin devamını sağlama amacı taşıyan bu değişiklik teklifine karşı İYİ Partinin gerekirse tek başına sonuna kadar mücadele edeceğini belirterek Partimizin anayasa değişikliği konusundaki net tutumunu ortaya koymuştur. Konuşmalarında ayrıca ülkemizin içinde bulunduğu yakıcı sorunlara da teker teker değinerek bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da İYİ Partinin Gazi Meclisimizde Milletimizin sesi olacağını ,Tek adam rejimine karşı demokrasi ve hukuk mücadelesi veren İYİ Partinin muktedirin karşısında milletimizin yanında saf tutacağını açıkça belirtmiştir” dedi. 

KÜSKÜNLERE ÇAĞRI 

Dervişoğlu’nun ‘küskünlere’ çağrısını hatırlatan İYİ Partili Doğan, “Genel Başkanımız konuşmalarında 27 Nisanda gerçekleşen Kurultayımıza ilişkin değerlendirmelerinde Kurultayımızın geride kaldığını belirterek açık bir çağrıda bulunmuş farklı nedenler ile partimizden ayrılsa da gönül bağını koparmamış dava ve yol arkadaşlarımızı “Sadece kapılarımızı değil gönüllerimiz ve kollarımızı da ardına kadar açtık gelin beraber yaralarımızı saralım, küskünlükleri sonlandıralım. Mavi Gök’ü çadır, Güneş’i Bayrak eyleyelim” diyerek partimize davet etmiştir. Bu çağrı çok kıymetlidir. Zira 7 yıllık partimizin geçmişinde çok büyük emeği , alınteri olan bir dönem yollarımız ayrılsa da gönüllerimiz bir olan İYİlerin yeniden ailemize katılması küskünlükleri sonlandıracak ve mücadele azmimizi de güçlendirecektir. İyi partimiz içinde büyük mücadeleler vermiş, farklı nedenlerle yollarını ayırmış ancak bir dönem yolları ayrılmış kıymetli yol arkadaşlarımız; İYİ Parti dün olduğu gibi bugünde sizindir.Hepimiz bu çatıyı çeşitli çilelerle ve emekle kurduk.Alnımızın terini akıttığımız, ailemizden çok vakit ayırdığımız, çocuğumuz gibi büyüttüğümüz partimiz yeniden aramıza katılmanız ile güçlenecektir.Gelin mücadelemize her zaman olduğundan daha güçlü bir şekilde birlikte devam edelim. Ülkemizin, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği için yeniden güçlenerek yola koyulalım. Birlikte başaracağımız çok iyi şeyler var.

“DELEGELER İRADELERİNİ SANDIKTA GÖSTERDİ” 

Olağanüstü kurultaya ilişkin açıklamalarda bulunan Doğan, “İYİ Parti Genel İdare Kurulu tarafından 31 Mart 2024 yerel seçimlerine “hür ve müstakil” girme kararı alınmasının ardından Kurucu Genel Başkanımız Sayın Meral AKŞENER “Milletimiz bu kararımıza teveccüh ederse gereğini yapacak, adaylarımız seçilecek. Aksi takdirde tüm sorumluluk karşınızda duran kişiye aittir.” açıklamasında bulunmuş ve Türk siyasetinde alıştığımız davranışların aksine sorumluluğu alarak partimizi olağanüstü kurultaya götürmüştür. 27 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen ve şahsi kanaatimce kaybedenin olmadığı kurultayımız, büyük bir demokrasi şöleni havasında gerçekleşirken delegelerimiz iradelerini sandıkta göstermiştir. Türk Siyasetinin yanı sıra İzmir siyasetinde izi ve emeği olan bir İzmir milletvekilinin ilk kez genel başkanlık görevini üstlenmesi ile şehrimiz ve teşkilatımız için de ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. Elbette bizler de bu sorumluluğumuzun bilinci ile hem şehrimizde hem de Tüm Türkiye’de İYİ Partiyi iktidara taşımak için var gücümüz ile çalışacağız” dedi. 

“KARA PROPAGANDA” 

İstifa haberlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Doğan, “Biraz da son günlerde İzmir ‘de partimiz ile ilgili yaratılmaya çalışılan kaos haberlerine değinmek istiyorum. Bilindiği üzere kongremiz sonrasında ve kongremiz ne kadar demokratik olgunlukta gerçekleştiyse bir o kadar bu olgunluğa yakışmayan şekilde kamuoyunu yanlış yönlendirerek bilgi kirliliğine neden olan spekülasyonlar üretilmeye başlanmıştır. Sözün hemen başında belirtmek isterim ki belli kişilerce servis edilen bu bilgilerin büyük bir kısmı yalandan ibarettir. Ve kara propaganda ile Partimize zarar veren kişilerle ilgili yasal süreçler de başlatılacaktır” ifadelerini kullandı. 

“YALNIZCA KURULTAYA BAĞLI DEĞİL” 

Doğan istifa haberlerini yalanladığı açıklamasında, “Öncelikle 5. Olağanüstü Kurultayımızın yapıldığı 27 Nisan tarihinden itibaren partimizden binlerce kişinin istifa ettiği, istifaların durdurulamadığı yahut partinin eriyip bittiği iddiaları basınımıza servis edilmeye çalışılmıştır. Teşkilatımızda iddia edilen sayılarda istifaların söz konusu olmadığının altını çizerek; bunun normal bir sürecin parçası olduğunu, istifalarla ilgili değerlendirmeyi yalnızca kurultaya bağlı olarak yapmanın doğru olmayacağını, partimizin yerel seçimlerde arzu ettiği başarıyı elde edememiş olmasının ve İzmir’in ülke genelinden bağımsız dinamiklere bağlı siyasi konjonktürünün de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtmek isterim” dedi. 

“KÖTE NİYETLERE MALZEME” 

Kongre sonuçları dolayısıyla 2 ilçenin istifa ettiğini açıklayan Ülkü Doğan, “Siyasi parti kademelerinde görev alan ve siyaseti takip eden herkesin bileceği üzere her gün istifalar yaşanacağı gibi yeni üye kayıtları da olmaktadır. Bu itibar ile partimizin kurultay sonrasındaki süre içerisinde istifa eden üye sayısı makul kabul edilebilecek bir sayıdır ki bunların tamamının Kurultay bağlantılı olmadığı da izahtan varestedir. Keza bu dönemde yeni üye kayıtlarımız da hızlanmıştır.Dolayısı ile binlerce kişinin istifa ettiğini ileri sürenler müfteridir.  Keza bazı ilçelerimizde yüzlerce kişinin istifa ettiği ileri sürülmüş hatta pek çok ilçemizin istifa ettiği haberleri yayılmaya çalışılmıştır. Kongre sonuçları nedeni ile istifa ettiğini açıklayan sadece 2 ilçemiz vardır. Bunun dışında hiçbir ilçe başkanımız görevini bu nedenle bırakmamıştır. Yeni seçilen Genel Başkanımızın ve yeni oluşabilecek teşkilatların önünün açılması için verilen istifaları dahi kongreye bağlamaya çalışarak kendi kötü niyetlerine malzememe yaratmaya çalışanları kınıyorum” dedi. 

“MANİPÜLE EDİLİYOR” 

Üye sayısı üzerinden manipülasyon yapıldığını vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Doğan, “Kamuoyunun günlerdir İYİ Parti üye sayısı üzerinden manipüle edilmesini , bir takım gerçek olmayan istifa sayıları ile dezenformasyon yaratılmasını ve partimizin üye sayıları üzerinden tartışma yaratılmasını doğru bulmuyorum ancak bu sayıları veren de üzerinde tepinen de biz değiliz. Zira bizler tek üye yapmak için yazın sıcağında kışın ayazında beklemiş ve bekleyen insanlarız. 1 istifa da 1000 istifa olsa da olsa bizim için aynı derece önemli ve üzücüdür. Elbette her bir üyemiz hele hele ki İlçe Başkanlığı gibi zorlu bir görevi ifa etmiş partililerimiz bizler için çok kıymetlidir. İstifalarını üzüntü ile karşılamak ile birlikte kararlarına saygı duyuyor kendilerine bugüne kadar ki hizmetleri için teşekkür ediyor ve bundan sonraki yaşantılarında başarılar diliyorum. Önemli olanın böyle zamanlarda yaşanan olumsuzlukları demokrasiye yaraşır bir olgunluk ve saygı çerçevesi içinde halledebilmek olduğunu düşünerek; İYİ Parti’mizin kurulduğu günden bu yana yaşanmış tüm zorlukları birlikte üstlendiğimiz, bugüne kadar emek vermiş ancak bazı nedenlerden dolayı istifa etme gereksinimi hissetmiş arkadaşlarımızın da kararlarına saygı duyuyor ve kendilerine başarılar diliyorum. Konuşmamın başında belirttiğim gibi istifa eden her bir arkadaşımıza kapımız her zaman açık olacaktır yeter ki partimize karşı eleştiri sınırlarını aşan,hakaretamiz ifadeler kullanmamış ve binbir emekle büyüttüğümüz partimize zarar verecek tutum ve davranışlar içine girmemiş olsun. Bu kişiler , partimize zarar verenler, bu partiye fedakarca emek veren her bir partilimin emeğini hie sayanlar karşısında İl başkanı olarak bizzat beni bulacaklardır” diye konuştu. 

“HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞMA” 

Dervişoğlu hakkında kullanılan söylemlerle hukuk önünde hesaplaşılacağını vurgulayan Doğan, “Bu itibarla yerel seçim süreci boyunca bir yandan partimiz için çalışır görünürken diğer yandan ama el altından ama aleni olarak başka partileri destekleyen, partimiz aleyhine açıklamalar yapan, istifalar organize eden, seçimin hemen ardından Kurucu Genel Başkanımızı Türk siyasetinden sileceklerini hicap duymadan üçüncü kişilerle paylaşan, Kurucu Genel Başkanımızın istifası ve Olağanüstü Kurultayımızın ardından dahi seçilen Genel Başkanımız Sayın Müsavat Dervişoğlu hakkında siyasi ahlaka uymayan söylem ve yorumlarda bulunan, gerek henüz istifa etmemiş olmasına rağmen gerekse partimizden istifa etmiş olduğu halde partimizden başkaca istifaları örgütleyen, kamuoyu nezdinde partimizi ve parti yönetimlerimizi manipülatif açıklamalarla tahrik, tağyir ve taciz edenlerin bu gayri ahlaki ve anti demokratik tutumları karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın ve bu kimselerle hukuk önünde de hesaplaşacağımızın da bilinmesini isterim” dedi. 

“HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞMA” 
Dervişoğlu hakkında kullanılan söylemlerle hukuk önünde hesaplaşılacağını vurgulayan Doğan, “Bu itibarla yerel seçim süreci boyunca bir yandan partimiz için çalışır görünürken diğer yandan ama el altından ama aleni olarak başka partileri destekleyen, partimiz aleyhine açıklamalar yapan, istifalar organize eden, seçimin hemen ardından Kurucu Genel Başkanımızı Türk siyasetinden sileceklerini hicap duymadan üçüncü kişilerle paylaşan, Kurucu Genel Başkanımızın istifası ve Olağanüstü Kurultayımızın ardından dahi seçilen Genel Başkanımız Sayın Müsavat Dervişoğlu hakkında siyasi ahlaka uymayan söylem ve yorumlarda bulunan, gerek henüz istifa etmemiş olmasına rağmen gerekse partimizden istifa etmiş olduğu halde partimizden başkaca istifaları örgütleyen, kamuoyu nezdinde partimizi ve parti yönetimlerimizi manipülatif açıklamalarla tahrik, tağyir ve taciz edenlerin bu gayri ahlaki ve anti demokratik tutumları karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın ve bu kimselerle hukuk önünde de hesaplaşacağımızın da bilinmesini isterim” dedi. 

400 KİŞİ İSTİFA ETTİ 

İYİ Parti İzmir Teşkilatı’ndan istifa eden üye sayısını 400 olarak açıklayan Doğan, “Her dönem partilerin üye kayıtları açıktır, bunun dışında bu sayıların söylenmesini hiçbir şekilde doğru bulmuyorum. Sanki, ‘300 istifa oldu’ deyince biz buna üzülmüyormuşuz gibi anlaşılıyor. Bu bilgiler bizim mahrem bilgilerimiz ama ne yazık ki bunları birileri tarafından tartışmaya açıldığı için bunları merak etmeniz normal. Fakat yine de sayı paylaşmayacağım çünkü bu oyunu yaratmaya çalışanlar emellerine ulaşmış olacaktır. Üye sayımız 10 bine kadar çıkmıştı, göreve geldiğimde ise üye sayımız ciddi derecede düşmüştü. Sonrasında yaşanan gelişmelerle düşüşler olmuştu. Her partide üye artış ve düşüşü yaşanır. Seçim döneminde teşkilatlarımız seçim için çalıştığından yeni üye yapma çabasına girmedik. Şu an itibariyle bizim istifa eden üye sayımız 400 civarıdır. 20 binin üzerinde üye sayısı olan bir parti için bu normaldir. Bu bizim için çok üzücüdür ama istifalar nedeniyle ‘İYİ Parti bitti’ yaygarası koparacak kadar istifa yok” diye konuştu.

İSTİFALAR 3 İLÇEDE 

İzmir’de 8-10 ilçenin istifa ettiği haberlerinin doğru olmadığını ve birilerinin algı yapmak için çabaladığını açıklayan Doğan, “Bayraklı’nın düşmüş olma ihtimali var. Menderes ve Tire ilçe yönetimleri seçimden önce istifa edeceklerini bildirmişti. Menderes ve Tire ilçelerimizde durum bundan ibarettir. Yeni gelecek yönetimlerin önünün açılması için istifa ettiler. Çok zor bir dönemde zor bir görevi yerine getirdiler. İzmir’de 8-10 ilçenin istifa ettiği haberleri var ki bunlar kesinlikle doğru değil. 3 ilçede de durum budur. İzmir’in istifalarla gündeme gelmesinin nedeni birilerinin bunu gündeme getirme çabasıdır. Bu, birilerinin yaratmaya çalıştığı bir algıdır. Sayın Dervişoğlu İzmir siyasetini bizden daha iyi bilen bir isimdir. İzmir’deki durumu da kendisi biliyor. Genel Başkanımızın bu konuda bir serzenişi olmadı” dedi.

ÜKÜNÇ VE ULUPINAR’A SERT SÖZLER! 

 İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Eski İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar ve Eski İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç’ün istifasına ilişkin gelen soruya sert yanıt veren Doğan, “Ben kişiler üzerinden siyaset yapmaktan hoşlanmam. Yıldırım Ulupınar kurucu il başkanımız. Deneyimli bir siyasetçi ancak biz ne zaman kongre yapsak beklentisine uygun bir sonuç çıkmadığında istifa ediyor. 2018 yılında da kendisi istifa etmişti. Tecrubeli bir siyasetçi aslında onun tecrübesine uygun bir tavır içerisinde olmasını beklerdim. Partimizi ve siyasi geleceğimizi de Ulupınar’a göre düzenlemeyiz. İYİ Parti’yi kişiler üzerinden dizayn etmiyoruz. Amacımız ülkemizin ve milletimizin sesi olmak. Koray Ükünç kısa bir dönem görev yaptı. Koray Bey’in şu an bir başka partinin belediyesinde genel müdür olduğunu düşünürsek istifanın gerekçesini bulabiliriz” ifadelerini kullandı.