DOLAR 32,5600 % 0.13
EURO 34,9957 % 0.3
STERLIN 41,4673 % 0.32
FRANG 36,7987 % 0.03
ALTIN 2.438,79 % 0,14
BITCOIN 65.209,03 -0.261
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

GELENEKSEL 10. BALKAN ŞENLİĞİ BAL-GÖÇ ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
GELENEKSEL 10. BALKAN ŞENLİĞİ BAL-GÖÇ ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği(İZMİR BAL-GÖÇ) Geleneksel 10.BALKAN ŞENLİĞİ’Nİ büyük bir coşkuyla 15 Ekim 2023 Pazar günü Sarnıç Piknik Alanında gerçekleştirildi.

Şenlik İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edildi. Derneğin kendi imkanlarıyla ve yaklaşık 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte göçmen camiası birlik ve beraberlik örneği sergiledi.

default

Şenliğe İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İyi Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ergun Aksoy, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekilleri Bayram Bayram ve Pavlin Krıstev, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ve yönetimi, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkan Yardımcıları Deniz Doğan ve Ayşe Cankurtaran, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Başkan Yardımcıları Av. İzel Zenginobuz Derinsu ve Necati Kırmaz, Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkan Yardımcısı Abidin Hacımehmet, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe Başkanı İsmail Yaşadı ve yönetimi, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ ve yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Köksal Koç ve yönetimi, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Birgül Kovan ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes yönetim kurulu üyesi İbrahim Kahraman, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu,

Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Temsilcisi İsmail Vatansever, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli Balkan Türkleri Derneği Genel Başkanı Günay Uzun, daha önce derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, Belene Gazilerinden Gazeteci Yazar Mehmet Türker, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Metin Eminoğlu, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, Uşak Bal-Göç Şube Başkanı Gülay Danacı, Buca Bal-Göç Şube ve Aliağa Bal-Göç Şube yönetimleri ve İzmir’de faaliyet gösteren Balkan dernekleri başkan ve yöneticileri, kardeş dernek yönetimleri ve üyelerimiz katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İZMİR BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasını;

‘’Bilindiği üzere Türk tarihindeki Şenlikler Orta Asya’dan başlayarak, Anadolu’ya, Balkanlara ve bütün Türk Dünyasına yayılmıştır. Bölgeye ve yöreye göre, “Yayla şenlikleri, Panayır“ gibi isimleri değişse de amaç aynıdır. Bizlerin geldiğimiz bölgede bu tarz etkinliklere “Panayır” denir.

Şüphesiz bu şenliklerin zihnimizde ve gönlümüzde çok anlamlı ve değerli yeri vardır. Bu gibi etkinlikler insanımızın, ailecek, eş, dost, akraba, tanıdık, tanımadık herkesin bir araya geldiği, birlik beraberliğin, kardeşliğin, dostlukların pekiştiği ve dayanışma ruhunu zirveye taşıyan sosyal bayramlardır.

İşte bugünde sizlerin ve değerli sanatçı dostlarımızın da katılımı ile böylesi bir Bayramı icra etmiş oluyoruz, İzmir Bal-Göç olarak bu şenliğimizin 10.sunu düzenliyoruz.

İlk şenliğimizden bugüne kadar aynı coşku ve ruhla bir araya geldiğimizi görüyorum. Bu bizlerin kültürüne, geçmişine verdiği önem ve değer kadar, üyesi olduğu derneğine olan ciddiyetini de göstermektedir.

Bu yıl hepimiz için çok anlamlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Bu vesile ile en başta değerli hemşerimiz Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Atatürk ve Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Ayrıca bilindiği üzere 29 Ekim 2023 Pazar günü Bulgaristan’da Belediye seçimleri var ve bu seçimler bizleri yakınen ilgilendirmektedir.

Oy kullanma hakkına sahip olan herkesin, ülkemizin muhtelif şehirlerinde kurulacak seçim sandıklarına gidip oyunu kullanarak geçmişine ve geleceğine sahip çıkması gerekir.

Benim bu çağrım sadece İzmir ve Türkiye’de yaşayan hemşerilerime değil , Bulgaristan ve Bulgaristan dışında yaşayan tüm Bulgaristan vatandaşlarınadır.

Beni dinleme sabrınıza ve katılımlarınızdan dolayı tekrar hepinize teşekkür eder yönetim kurulum adına en derin sevgi ve saygılarımı sunar iyi eğlenceler dilerim. ’’ dedi.

default

Protokol konuşmalarında en çok vurgulanan konu şenliğin teması olan birlik ve beraberlik oldu. Tek yürek, tek bilek olmanın önemine dikkat çekildi.

Saat 13.00’da ÜÇETEK Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisiyle ile başlayan eğlence Balkan Team grubuyla ve Dj Samet’in sunumlarıyla devam etti.

Saat 18.30 ‘da ise Bulgaristan’dan gelen Esil Duran katılımcıları coşturdu ve eğlenceyi doruğa çıkardı.

Şenliğin gerçekleşmesine destek Gaziemir ve Menderes Belediyesine ve çalışanlarına, stant açan katılımcılara, görev alan herkese, katılım sağlayan üyelerimiz ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz.