DOLAR 32,8126 % -0.04
EURO 35,1673 % -0.06
STERLIN 41,4952 % -0.22
FRANG 36,7483 % 0.07
ALTIN 2.449,70 % -0,04
BITCOIN 63.720,01 -0.928
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Depremin ardından 3 yıl geçti mağduriyet bitmedi!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Depremin ardından 3 yıl geçti mağduriyet bitmedi!

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) bugün İzmirli depremzedelerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. İZDEDA Kurucu Başkanı Haydar Özkan, depremzedelerin sorunlarına dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında, yerel yönetim için adaylık mesajları verdi.

30 Ekim günü meydana gelen büyük İzmir depreminin ardından 3 yıl geçmesine rağmen İzmirli depremzedelerin sorunları çözülemedi. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) bugün İzmirli depremzedelerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan İZDEDA kurucu Başkanı Haydar Özkan, “İzmir Deprem Şehitlerine, İzmirli güzel yürekli iş insanlarının İzmir Depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerine ücretsiz konut dağıtımı yapıldı.  Proje alanlarında 1500 civarında konut inşa edilip teslim edildi. Rezerv alanda ağır hasarlılara 1200 civarında konut verildi. Bu konuda derneğimiz, bu haktan tüm ağır hasarlı depremzedelerin faydalanabilmesi için bilgilendirme yapmış, rezerv alan tercihi yapmalarını sağlamıştır” dedi.

İKTİDAR VE YEREL YÖNETİM ARASINDA KÖPRÜ

Derneğin ve depremzedelerin gücüyle yapılanları aktaran Özkan, “Belediyemizden parsel bazlı %20, ada bazlı %30 emsal alındı. Ama hala hakkımız için boğuşuyoruz. Derneğimiz tarafından Halkkonut projesi geliştirildi. Halkkonut sayısı 51 e ulaştı. Emlak Konutun İzmir’de yıkılan konutları yapması için derneğimizyaptığıgörüşmeler olumlu sonuç vermiş, 13 adet binamızla anlaşma sağlanmıştır. Ayrıca Emlak Konutun 5 kat değil 7 katlı olarak yapılmasını sağladık. Depremzedelerimize 36 aydır kesintisiz psikolojik destek vererek onların hayata tutunmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. 500 depremzede öğrencimizin hayatlarına dokunarak gerek maddi gerek manevi destek ve danışmanlık yaptık Dezavantajlı bireyler için çalışmalar yürütüp, onların ihtiyaçları için hayırseverler, yerel yönetim ve iktidar arasında köprü olduk” ifadelerine yer verdi.

“SORUNLAR GÖZARDI EDİLDİ”

İzmirli depremzedelerin karşılanmayan taleplerini sıralayan Haydar Özkan, “ Orta ve az hasarlılarımız için rezerv alandan satış önceliği talebimiz olumlu karşılandı ancak henüz sonuçlanmadı. O yer kavramından mağdur olan depremzedelerimiz için çalışmalarımız devam ediyor. Proje alanında 11 konut, rezerv alanda ise 146 iş yeri kurada çıkmadığı için teslim edilemedi. Hak sahipleri mağduriyeti giderilemedi. 1. Proje alanında daha önce sözünü almış olduğumuz trafo alanı tekrar gündem olmuş ve depremzedeler huzursuzluk yaratmıştır. Bu konunun net bir şekilde sonuçlandırılmasını istiyoruz. Rezerv alanda teslim edildiği duyurulan ve vatandaşların kullanımına başladığı konutlarda çok sayıda eksiklikler olduğu bilgisi gelmekte. Bizlerinde alanda gördüğü eksikliklerle ilgili müttehitlerle iletişime geçilse de sorunlar göz ardı edilmekte. Evlerine geçemeyen vatandaşlar ise bunlara rağmen aidatlarını vermeye  ediyorlar. ‘Teslim edilen’ dairelerin eksiklikleri tamamlanmamasından kaynaklı hala kira ücreti ödemeye devam ediyoruz” dedi.

VEKİLLER SESSİZ

Çözülemeyen en önemli sorunun kredi olduğunu aktaran Özkan, “Sözü geçen 0,79 faiz oranı 10 yıl vade 1 milyon 250 bin TL krediyi yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece 1 bina kullanabildi. Faiz oranı 2,59’a yükseldi.5 Ekim 2023 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde orta ve üstü seviyedeki hasarlı binalar için verilen hibe ve kredi desteği sadece 6 Şubat depremzedeleri ve 11. il olarak ilave edilen Elâzığ depremzedelerini kapsamaktadır. Bu karar İzmir depremzedelerini derinden yaralamıştır. Peki İzmir’in, İzmirlinin temsilcisi 28 milletvekili bu konuda niye sessiz kalmaktadır? Kapıcılar ve kiracılar için bir türlü çözüm bulunamadı. Mağduriyetler 36 aydır devam ediyor. 36 aydır mahkeme kapılarında ödediğimiz DASK sigortalarının karşılığını almak için mücadele verip para harcıyoruz” diye konuştu.

“CAN KAYBININ SORUMLUSU KİM OLACAK?”

Deprem vergilerini hatırlatan Özkan, “Türkiye’de deprem için toplanan ancak 30 Ekim’de yararlanamadığımız deprem vergisini 36 aydır vermeye devam ediyoruz. Bunların yanı sıra 6 Şubat depremi sonrası bir kereye mahsus toplanan 2 defalık MTV vergisini biz İzmir depremzedeleri de veriyoruz. Bayraklı’da yıllardır oluşan demografik yapı 30 Ekim sonrası maddi yetersizliklere boyun eğiyor. İlçe sınırlarında bulunan demografik yapıda büyük oranda bir değişim söz konusu.. İzmirli depremzedelerin kadar mütekaitlerin iki dudağının arasına bırakıldı. Aracı olması gereken kurumlar depremzede yanında yer alıp hak mağduriyetlerinin önüne geçemedi. Her gün depremin gerçekleştirdiği ülkemizde, deprem bölgesinde yer alan İzmir’de 36 ay geçmesine rağmen depremzedeler hala maddi yetersizlik nedeniyle hasarlı konutlarda oturmaya devam ediyor. Olası bir can kaybının sorumlusu sizce kim olacak?

“İZMİRLİ DEPREMZEDE UNUTULDU”

Özkan açıklamasının devamında, “İzmir depremzedesi U-NU-TUL-DU. Bundan sonra sırtı sıvazlanan, verilen sözlere inanan, sabırla bekleyen mülayim depremzede olmayacağız. Bizler 30 Ekim 2020 depremzedeleri olarak 36 ay sonunda artık yol ayrımındayız. İlk günden beri söylediğimiz ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız sloganının sonuna geldik. Önümüzdeki 30 Ekim 2024’E kadar ya evlerimizi yapacağız ya da bu diyardan yol alacağız! Depremzedenin dayanacak ne psikolojik ne maddi gücü kalmamıştır. 145 Haziranda 2022’de halk konut 1 ile başlayan süreç bugün itibari ile 51 kooperatif sayındınsa ulaşmıs, 20 adat kooperatif protokol imzalamış. 3 bin 500 bağımsız birim sayısına ulaşım 886 adet bağımsız birimin içinde inşaatı başlayıp devam edecek noktaya ulaşmıştır. Bayraklı, Bornova, Karşıyaka gibi İzmir’in değişik noktalarında  depremde hasar almış binaların yenilenmesi konusunda farklı bir model olarak ortaya çıkmıştır. Depremzedelerimiz yaşadığı kentsel dönüşüm kredisi sorunu en büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 15 Ağustos tarihi itibari ile 0,79 olan kredi miktarı 2,79’A çıkmıştır. Son 2 ayda 4 kat artmıştır” ifadelerini kullandı.

KURUCU BAŞKAN ADAYLIK DERDİNDE

Basın açıklamasının ardından adaylık sorusuna yanıt veren Özkan, “Biz büyük bir ekip olduk. Bu konuyla ilgili henüz istişarede bulunmadık. Depremzedelerin sorunlarını ön plana çıkarmak için yaptığım bir açıklamaydı. Vekil olabilmemiz için baskı kurmuşlardı ancak o zaman istememiştik. Biz köye gidecek tavuk besleyecektik, ama gördük ki 36 ay geçti bizim arsalarda tavuk beslenecek durumda. Yerel yönetim için adaylığı arkadaşlarımla konuşmam lazım. Önümüzde süreçte belli olacak” dedi.

Öte yandan Özkan 30 Ekim günü sabaha kadar oturma eylemi yapılacağını açıkladı.