DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.742,38 -0.264
The Galleria Bornova
Aydan YALÇIN
Aydan YALÇIN TÜM YAZILARI

DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ PERİŞAN HALDE… ÖĞRENCİLER İSYANDA.

Yayınlanma Tarihi : Google News
DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ PERİŞAN HALDE… ÖĞRENCİLER İSYANDA.

2016 yılında İzmir Üniversitesi yerine kurulan Demokrasi üniversitesi yeni bir kurum olmasına rağmen bir çok yetersizlikle gündeme geliyor ,

Aydan YALÇIN/NHABERİZMİR : Özellikle Diş Hekimliği fakültesi yetersiz imkanları nedeniyle Diş hekimliği eğitimi almaya ve hayallerinde ki mesleği yapıp sağlık alanında faydalı olmaya çalışan bir çok öğrenci isyan ediyor, sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler “biz eğitim almak istiyoruz hasta bakmak pratiğimizi artırmak istiyoruz ancak Öğretim görevlisi sayısı yeterli değil , 5 hasta ünitesi varken sadece 3 ünite ile onlarca öğrenci hasta bakıp pratik yapmaya çalışıyor, günlerce sıra gelmiyor Öğrenci mağdur , hastalar mağdur, biz hastane istiyoruz, mesleği öğrenip ülkemize faydalı olmak istiyoruz” diye konuştular

Sosyal medya üzerinden Hashtag açan öğrenciler #IDUDishastaneistiyor etiketi ile seslerini duyurmaya çalışıyor

İzmir Demokrasi Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri eğitimde/öğrenimde eşitlik ilkesinden yararlanamıyor.

Yüksek puanlarla ve umutlarla geldikleri üniversitede vaat edilen ve hak ettikleri eğitimi alamıyorlar.
Pratik uygulama öğrenimi yönünde eksiklikleri var. Hocalarının özverili gayretlerine rağmen kendisine ait uygulama hastanesi bulunmayan fakültelerinin yetersiz araç gereç ve ünit sayılarından dolayı hakları olan eğitimi, öğrenimi alamıyorlar.

Çok ivedi olarak, senelerdir açılacağı söylenen uygulamalı hastanenin hizmete açılmasını talep ediyorlar.

Üniversitenin anlaşmalı uygulama merkezi olan ADSM üniversitemiz için çok yetersiz kalıyor. Merkezin 5 üniti (bütün cihazların bağlı bulunduğu hasta koltuğu) var ve sadece 2 veya 3 ünit sağlam çalışıyor, sıkça arızalanıyor. Bunlarla da her tedaviyi uygulayamıyorlar.


Üniversite yönetiminin ADSM ile olan ilişkisinden öğrenciler olumsuz etkileniyorlar. ADSM tarafından istenilmediklerini ve aynı zamanda yeterli eğitim alamadıkları bir yerde, kendileri de rahatsız edici bir şekilde staj yapmak istemediklerini dile getiriyorlar. Öğrenciler burada açık bir şekilde istenilmediklerini düşünüyorlar.

Üniversite ve fakültenin bir çok eksiğinden biri de okul adına randevu sisteminin olmaması, hastayı kendileri bulmak zorundalar. Sokak sokak hasta arayıp kendi hastalarını kendileri buluyorlar. Öğrenciler “Biz diş hekimliği öğrencisiyiz, görevimiz hasta bulmak değil, mevcut hastayı tedavi etmek” diyerek haklı serzenişte bulunuyorlar.Öğrenciler hasta bulsalar dahi yeterli sayıda ünit bulunmamasından ötürü hastalara bakamadıklarını söylüyorlar.

Sıkıntıları daha bitmiyor, malzeme ve gereç sıkıntısı had safhada, peçete almalarının bile sorun olduğunu söylüyorlar. Öğrenciler malzemeleri bazı durumlarda kendi ceplerinden karşılamak zorunda kalıyorlar.

Fakültenin en önemli eksiklerinden birisi de yeterli öğretim görevlisi olmaması.

Halen görevde olan öğretim görevlileriyle ilgili hiçbir problemleri olmadığını söyleyen öğrenciler, asıl problemin kendilerine ait bir hastanenin olmayışı ve yeterli sayıda hasta bakamamaları, yeterli pratik eğitimin alamamalarını gösteriyorlar.
Bu sebeple diş hekimliği öğrencileri her gün hastaneye gidemiyor ve hasta bakamıyorlar.

Demokrasi Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi öğrencileri özetle diyorlar ki;
Fakültenin yetersizliği bakılan hasta sayısının hiçliğiyle açıklanabilir. Ünite sayısı, öğrencilerin kendi hastalarını bulmaya çalışmaları, bulsalar dahi tedavi edecek ortamlarının yetersiz olması, malzeme eksikliği, stajların sıklığındaki azlık fakültenin vizyonunu açıklıyor. Asgari standartlara uymayan Diş Hekimliği Fakültesinin ivedilikle eksikliklerinin giderilmesini, giderilemiyorsa kapatılmasını istiyorlar.

Demokrasi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri Devlet Yetkililerine, YÖK yetkililerine ve Cumhurbaşkanına seslerini duyurmak istiyorlar, cimer üzerinden haklı şikayet ve isteklerini iletiyorlar.
Sosyal medya, yazılı ve görsel medya üzerinden de sesleniyorlar:
“Yılların çabası ve emeğiyle kazandığımız fakültemizi bitirip ailemize, ülkemize ve milletimize layık olmak ve hizmet etmek istiyoruz.
Mezun olduğumuzda diğer üniversitelerden mezun olan akranlarımızdan, meslektaşlarımızdan geri kalmak ve eksik bilgilerle hayata atılmak istemiyoruz. Ailelerimizin ve devletimizin bunca çabası ve yatırımı boşa gitmesin, hakkıyla eğitim alalım, iyi yetiştirilelim sonunda da iyi birer hekim olarak, gururla hizmet edelim.
Gerekli çabayı yeterince göstermeyen, yaşadığımız bu duruma duyarsız kalan Rektör Bedriye Tunçsiper’i bir an önce görevlerini yapmaya davet ediyoruz.”

Bu gerçekten çok önemli bir konu yetkilileri sesleniyoruz “lütfen bu konu ile ilgilenin onlarca gencin hayalleri ile oynanmasına izin vermeyin , ya imkanları iyileştirin yada kapatın ”