DOLAR 32,9013 % 0.23
EURO 35,3479 % 0.55
STERLIN 41,8048 % 0.5
FRANG 36,8316 % 0.31
ALTIN 2.465,29 % 0,60
BITCOIN 61.200,01 -4.556
The Galleria Bornova
N Haber Admin
N Haber Admin TÜM YAZILARI

Büyükşehir’de Gündem: ÇÖP!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyükşehir’de Gündem: ÇÖP!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci oturumu Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

“HARMANDALI’NDAN NE İSTİYORSUNUZ?”

Gündem dışı söz alan AK Parti Çiğli Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “ Biz burada yıllardır ne söylesek önce iddiaları yalanladınız sonra kabul ettiniz. Siz Harmandalı çöp tesisine 15 yıl daha çöp dökeceksiniz. 1992’de başlayan uygulamanın 2010 yılında buranın vahşi depolamadan kurtarılması gerekiyordu. Ben bugün alana gittim. Buraya bizden başka giden kimse yoktur. Ana girişteki sol tarafta bulunan boşluğa bile çöp dökülüyor. Depolama alanı bile olmayan bir yer orası. Yarım saat içinde 4 tane büyük tır geldi. Siz Çiğli’den, Harmandalı’ndan ne istiyorsunuz? Bu durum orada yaşayan insanlara ihanettir. Hemen dibinde onlarca konut var. Burada soruyorum Milli Emlak ile herhangi bir görüşme yaptınız mı? Bu konuyla ilgili Çiğli halkına doğruları söyleyin. Çöp, artıma her şey bizde. Bu konuya bir çözüm bulun. Çözümü biz değil Büyükşehir bulacak. Bu bizim değil sizin işiniz. İzmir’de iktidar olan sizsiniz, çözümü de siz bulacaksınız. Mahkeme kararına rağmen çöpler buraya dökülüyor” dedi.

“HÜSNÜ BEY 1 KİLO ÇÖP ÜRETİYOR”

Boztepe’nin eleştirilerine Başkan Vekili Mustafa Özuslu yanıt vererek, “Boztepe önemli bir konudan bahsetti. Lütfen Çiğli ve Harmandalı’ya çöp dökmeyin. Bu hepimizin sorunu. Boztepe her gün 1 kilo çöp üretiyor. İzmir’de 5 milyon insan var dersek 5 bin ton çöp üretiyor. Bizim katı atık bertaraf tesisimiz Kuzey’de Bergama, Güney’de ödemiş, bir de Harmandalı var. Oraya Büyükşehir çöp dökmek istemiyor.  Katı Atık Bertaraf meselesiyle ilgili Büyükşehir canla başla çözüm üretmeye çalışıyor. İzmir halkına doğru bilgiler sunmak zorundayız. Biz bir çığlı atıyoruz. Harmandalı’na çöp depolanmaması konusunda İzBB’nin bir iradesi var. İzmir’in önemli problemini birlikte çözelim. Yapmadığımız zaman bizi eleştirebilirler ama bu irade ortaya konmuş. Bu konuda Valilik ve Bakanlıkla görüşmeler devam ediyor. Onlarla anlayış birliğine gidiliyor. Yeni imkanlar varsa oturup beyan etmeliyiz. Bu irade var ve bunun önemli bir sorun olduğunu en az Boztepe kadar Başkan Soyer de biliyor. Bizim sürece bakmamız lazım. Maalesef yeni bir yer yok. Harmandalı’na bir kilo çöp getirmeme iradesi var. İzmir’in can damarı sorununa işaret ediyorsunuz ama bunun çözümü anca işbirliğiyle olacak” ifadelerine yer verdi.

“UNESCO ŞEHRİMİZE BİR KİLO BİLE İSTEMİYORUZ”

MHP Grup Başkanvekili Cüneyt Umutlu ise konuya ilişkin söz alarak, “Bergama’nın adı geçtiği için cevap vermek istiyorum. Eğer siz burada bahane gösterip soruna çözüm bulamadıysanız… Çünkü burayı 20 yıldır CHP yönetiyor mazeret olmamalı. O çöp tesisi Bergama’ya kurulurken başka yer mi yoktu tarihi mirası olan kentimize kuruldu? Biz artık UNESCO şehrimize bir kamyon değil bir kilo çöp bile istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENGELLENİYORUZ”

CHP Bayraklı Meclis Üyesi İrfan Önal ise, “Siyaseti popülizm üzerinden yapmak kolay. Bir taraflara şirin gözükmek adına bu kadar önemsediğimiz bir konunun siyasete alet edildiğini görüyoruz. Muhalefetiniz yapıcı değil bizi engellemeye yönelik. Söylediklerinizin bir kıymeti yok çünkü iyi niyetli bir yaklaşım görmüyorum. İzmir kendi başına bir devlet değil. Bütün kararları merkezi hükümete sormak zorundayız. Yetkilerimiz gittikçe merkeze alınıyor ve bakanlığa sormadan kendi çöpümüzü dökecek yeri belirleyemiyoruz. Onlarca kamu kurumundan görüş alınarak bir çöp alanı belirleniyor. Bütün görüşleri almamıza rağmen AK Parti grubunun partizanca yaklaşmasından dolayı günü geçecek ve görüşümüz eksik kalmıştı. İzmir’de çöp döktüğümüz 3 alandan biriyle ilgili Hüsnü Bey eleştiriler yöneltti. Haklısınız, bizimde irademiz bu yönde. Oraya çöp dökmemek için gayret gösteriyoruz. Günün sonunda sizin yönettiğiniz kurumlar tarafından engelleniyoruz, alan bulamıyoruz. İYTE’de alan bulduk, olumsuz görüş verdiler. Menderes’e geldik, orada çöp tesisi kurmak için görüş aldık, arkadaşların olumsuz reklamları yüzünden yapamadık. Karaburun’a çöp döktürmüyoruz dediler. Tire’de aynı demogojiyi yaptılar. İnsanları örgütleyerek kurumlarca engellemek siyaseten kulağa hoş geliyor ancak bu işin gerçekliği çöp dökülecek bir alan lazım. Çiğli’ye istenmiyor, Bergama’ya istenmiyor… Haklı. Herkes keşke kendi çöpünü kendi ilçesinde imkan olsa da bertaraf etse. Her taraftan engelleniyoruz. Şu an Çiğli’ye çöp dökmemizi sağlayanlar kendileri. Bergama’ya araçlarla çöp gidiyor, çok maliyet. Bu araçlar su da yakmıyor. Biz yer bulamıyor, beceremiyoruz siz bize yer gösterin” dedi.

“SEÇİME 5 AY KALA ‘ENGELLENİYORUZ’ ALGISI”

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise çöp sorununa ilişkin yaptığı konuşmada, “Anlaşılan Bergama’da çetin bir seçim yarışı yaşayacağız. Sayın başkanın Bergama’ya ilgisi var. Meclis üyesi olmadığınız ilçelerle de ilgilenmenizden mutluyuz açıkçası. Hüsnü Bey, basit bir soru yönetti ve cevabı basit olan ciddi bir tespitte bulundu. Harmandalı’nda çöp depolama alanının dışına bir çöp depolaması olduğunu söyledi. Bu ciddi bir sorun, hukuki açıdan da sıkıntılı. Cevap ya evet ya da hayırdı. Bu cevabı ya bürokratlar ya grup başkanvekiliniz ya da siz vereceksiniz. Çöp konusu siyaset üstü ama siyasetçilerin çözeceği bir mesele. Hiçbir zaman çıkıp popülizm yapmadık. Muhalefetimizi hep yerinde ve yapıcı yaptık. Biz 2019’da kayma var dedik, söyledik anlattık. Savundunuz, başka şeylerden bahsettiniz. Şimdi çıkıp diyorsunuz ki kapatacağız. Neden? Çünkü mahkeme kararı çıktı. Bilimi salladığınızdan değil. Bilim insanlarının raporları 2019’da da vardı. Çünkü onları salladınız, sümen altı yaptınız. Elbette kimse evine çöp götürmeyecek, cebine de koymayacak. Menderes üzerinden yaptığınız çöp tartışması anlamsız. Sizin Harmandalı problemini çözmeniz lazım. Bunu çözeceğiniz yer Yamanlar. 198 bin metrekare hazineye ait alan var ve tahsis edildi. Tunç Soyer, göreve geldikten sonra Yamanlar ile ilgili hiç çalışma yapıldı mı? Sizin Harmandalı’nı kapatma gibi bir niyetiniz hala yok. Seçime 5 ay kala yaptığınız en iyi iş olan ‘engelleniyoruz’ algısı ile çöp sorununu daha çözümsüz bir noktaya getiriyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ’DEN CHP’YE AÇIK ÇEK

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Bergama’daki tesisinin 2008 yılında temel atması yapılmış ve biz desteklemişiz. Başaramadığınız, beceremediğiniz her çalışmanızı anlatmak yerine burada popülizm yapıyorsunuz gibi söylemler yapıyorsunuz. Engelleyen iktidar olsaydık, biz ÇED için olumlu rapor vermezdik. Bizim siyaset kültürümüzde böyle bir anlayış yok. 4.5 yıldır burada çalışıyoruz. AK Parti’nin bizzat isteyerek engellediği konu getirin tartışalım. Ben belgelerle konuşuyorum. CHP Başkan Vekiline açık çek veriyorum. Engellendiğinizi düşündüğünüz noktaları getirin. Ankara’da tüm gerekçeleri ortaya koymaya hazırım. 100 binlik planlarda yaptığınız gibi protokollerinizin arkasına sığınmaktan kaçarsanız, Sözlerinizi yerine getirmezseniz, Ankara’da yapılan samimi çalışmaları İzmir’e dönüp unutursanız hesabı kendi evinizin içinde arayın. Bergama’daki sorunları aktardınız. Planlama beceriksizliğinizin sorununu kimseye yüklemeyin. Tahtalı havzasından binlerce tır geçirmeyi göze alacak tesis planlaması yapıyorsunuz yol planlaması yapmıyorsunuz. Otoyoldan gerçek planlamayı getirin benim oyum evet olacak. Siz burada halkı doğru bilgilendirmiyorsunuz. Sizin meclis üyeleriniz meclise gelmiyor. Sonra muhalefet üzerinden yorum yapın. Siz oraya alternatif bir yol yapmadınız. Yarını görmekten uzak çalışmalar yapıyorsunuz sonra engellendik diyorsunuz” dedi.

“BİZE KAMERA MI TAKTINIZ?”

Eleştirilere yanıt veren CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, “Harmandalı’nı uzun uzun anlattım. Ama hep söylüyorum anlamak istemeyene hiçbir söz kafi değil. Sanki bu sorulara hiç cevap verilmemiş gibi davranıyorlar.  Çöp alanı olarak belirlenen alan dışına çöp dökülmüyor. Bugün çöp dökmeyi bıraksak bile elektrik üretilebilir. Bize kamera mı taktınız? Nereden biliyorsunuz bir yere gitmediğimizi. Ben hukuki bir konu ile ilgili görüşümü bildiriyorum. Menderes’te bir tane engellenen yer gösterin diyorsunuz söylüyorum. Menderes ile ilgili sürecin takıldığı yer yol mu? Sizin hiçbir kurumunuzdan yol olmadığı için onay verilmediği söylenmedi. Harmandalı’nın kapatılması iradesini Büyükşehir ortaya koydu, bakanlık da onayladı” diye konuştu. 

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GECİKME SÜRESİ DÜŞÜRÜLECEK

Öte yandan Hakan Yıldız, açılışı 7 kez ertelenen İzmir Şehir Hastanesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, “Gecikmenin süresi 25 yıl işletme süresinden düşecek. Takriben 5 yıl süre düşülecek. Ana gecikmenin nedeni GAMA’nın girdiği finansman problemiydi. Şehir hastanesine 6 hastane var. Bunlar sizin hayal edemeyeceğiniz kadar büyük. Mesela Sayın Aydın söylesin, Tunç Soyer döneminde kapalı alanda o kadar inşaat yapıldı mı? Hastane bitti, sadece cihazlar ile ilgili süre talebi oldu. Önemli olan vatandaş geldiğinde aksama yaşanmaması. Mesela biz 700 metrekareyi bitirirken Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidilmiş, bir tane okul yapma noktasında irade ortaya konmuş. Depremden sonra 2022’de yer teslimi yapılmış, İZBETON üstlenmiş. O günden bugüne tek bir metrekare inşa edilememiş” diye konuştu