DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.742,38 -0.264
The Galleria Bornova

Başkan Özgür Özel “Zübeyde Ana’nın” mezarını ziyaret etti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Özgür Özel “Zübeyde Ana’nın” mezarını ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Anneler Günü’nde Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyaret ettikten sonra yaptığı konuşmada, “Pek çok kez söyledim. İki şeyin rengi olmaz. Alın terinin rengi yoktur. Alın terinin mezhebi olmaz, ırkı, cinsiyeti olmaz ve en değerli şeydir. Bir diğeri de annelerin gözyaşının rengi olmaz. Annenin gözyaşının Türk’ü, Kürt’ü olmaz. O yaşın durması icap eder.

Bugün şehit annelerimizi aradım, bugün Diyarbakır Annelerini, Cumartesi Annelerini aradım. Ayırmadan hepsini aradım. Hepsine dedim ki bugün sizin için zor bir gün ama ben hem kendi ailem adına, hem de Türkiye’nin en büyük, en köklü ailesi CHP ailesi adına evlatlarınızdan uzak, içinizde yara, özlem hissettiğiniz bugün buruk hissetmeyin. Diyarbakır Annelerinin de Cumartesi Annelerinin de şehit annelerinin de ailesi CHP’dir” ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü’nde İzmir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyaret etti. Burada düzenlenen törende konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesine ev sahipliği yapan Cumhuriyet kenti İzmir’de Cumhuriyetin en müstesna ilçelerinden bir tanesinde, Karşıyaka’da sizlerle birlikteyiz. Hemen arkamızdaki toprak bu dünyanın görmüş olduğu, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu en büyük devrimciyi dünyaya getirmiş, onu yetiştirmiş ve onu bize kazandırmıştır. Eğer Zübeyde Anne olmasaydı, bugün burada biraz önce isimleri anılan makam ve mevki sahiplerinin hiçbirisi bu görevlerde olmazdı” dedi. “Zübeyde Anne olmasaydı, bu topraklar Türkiye Cumhuriyeti toprağı olmazdı. Burada bağımsız bir Cumhuriyet, çağdaş bir Cumhuriyet hüküm sürüyor olmazdı” diyen Özel, ayrıca şunları söyledi:
“MİLLİ HAKİMİYET SONSUZA DEK DEVAM EDECEK”
“Mustafa Kemal Atatürk 101 yıl önce şu konuşmayı yaptı. Tam burada dedi ki ‘Burada yatan annem eziyetin, zorlamanın, bütün milleti felaket uçurumuna götüren bir keyfi idarenin kurbanı olmuştur. Annemin kaybından şüphesiz çok üzüntülüyüm fakat bu üzüntümü gideren ve beni avutan bir konu vardır ki anamız vatanı yok olmaya götüren idarenin artık bir daha geri gelmemek üzere yokluk mezarına gönülmüş olduğunu görmektir. Annem bu toprağın altında fakat milli hakimiyet sonsuza dek devam edecektir. Beni teselli eden en büyük kuvvet budur.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, annesinin kaybından ülkenin keyfi idaresini sorumlu tutmakta haklıdır. Annesi o keyfi idarenin iyi yönetememesi sebebiyle sağlığından olmuş, tedavi olmamış, hastalığa yenik düşmüştür. Ancak o keyfi idarenin değişmesi, tek adam rejiminin değişmesi, halkı, yaşayanları tebaa gören, kul gören ve birisi için yaşayan rejim yerine herkesin halk için, eşit haklara sahip anayasal yurttaşların sağlık hakkı için, barınma hakkı için çalıştığı, milli egemenliğin bir kişide değil bütün millette olduğu bu Cumhuriyetin varlığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü teselli etmiş. Anne acısını yüreğinden almış, yerine huzur vermiştir. O yüzden Cumhuriyetin kazanımlarının ayrı ayrı kıymetini bileceğiz. Devrimlerine her birisini ayırmadan ayrı ayrı sahip çıkacağız. Halk egemenliğinin, demokrasinin her şeyden üstün olduğunu bir kez daha hatırlayacağız.”
“GÖZYAŞININ RENGİ OLMAZ”
“Pek çok kez söyledim. İki şeyin rengi olmaz. Alın terinin rengi yoktur. Alın terinin mezhebi olmaz, ırkı, cinsiyeti olmaz ve en değerli şeydir. Bir diğeri de annelerin gözyaşının rengi olmaz. Annenin gözyaşının Türk’ü, Kürt’ü olmaz. O yaşın durması icap eder. Bugün şehit annelerimizi aradım, bugün Diyarbakır Annelerini, Cumartesi Annelerini aradım. Ayırmadan hepsini aradım. Hepsine dedim ki bugün sizin için zor bir gün ama ben hem kendi ailem adına, hem de Türkiye’nin en büyük, en köklü ailesi CHP ailesi adına evlatlarınızdan uzak, içinizde yara, özlem hissettiğiniz bugün buruk hissetmeyin. Diyarbakır Annelerinin de Cumartesi Annelerinin de şehit annelerinin de ailesi CHP’dir. Hepimiz sizinle birlikteyiz.”
“BERKİN EVLADIMIZIN KAYBI HEPİMİZİN YÜREĞİNDEDİR”
“Bugün Tunceli’de kaybolan kızı Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku’yu aradım. Annecim dedim, CHP ailesi senin arkadadır. Kızını aramanda ve adalet aramanda senin yanındadır. Bugün Berkin Elvan’ın annesini aradım, CHP ailesi senin ailendir, Berkin evladımızın kaybı hepimizin yüreğinin yanındadır. Bugün Mısra Öz’ü aradım. Dedim ki bütün annelere selamımızı söyleyin. Çorlu tren kazası annelerinin ve annesiz kalmış evlatlarının Anneler Gününde Türkiye’nin en büyük ailesi yanınızdadır. Bugün Abdullah Tayyip Olçok’un annesi Nihal Olçok’u aradım. 15 Temmuz gecesi öldürülen evladının arayamadığı Nihal Olçok’u hepiniz adına ben aradım. Şunu söyledim. Bu ülke Berkin Elvan ile Abdullah Tayyip Olçok’a birlikte yas tutmadan bir olamaz, birlikte olamaz. Biz ikisinin yasını birlikte tutanlarız. Bugün Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ı aradım. Bütün Gezi’de kaybettiklerimizin anneleri adına. Gezi’yi şeytanlaştıranlar bir yana dünyanın en barışçıl ve en çok çevre odaklı, yaşam biçimine müdahaleye itiraz eden, ağaçları koruyan, Atatürk Kültür Merkezini koruyan, kente karşı suç işlenmesinin karşısında duranların hayatını kaybedenlerinin annelerini aradım. Bugün annesi ile birlikte olan Vera’nın babasının yanında olmamasından duyduğu hüznü paylaşmak için Meriç Kahraman’ı aradım. En yakın zamanda onların babalarına kavuşmasını, böyle mutlu günlerin acı içinde geçmemesini temenni ettim.”
“YAŞASIN TÜRKİYE İTTİFAKI”
“Cumartesi Annelerinden Maside Ocak ile konuştuktan hemen sonra bir başkasını daha aradım. Sinan Ateş’in annesi Saniye Ateş’i. Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’i aradım. Dedim ki Türkiye’nin en büyük ailesi, hiçbir zaman siyaseten ortak düşünmediğimiz evladınızın artık ailesidir. Sinan Ateş’in adalet arayışı onun için bizim mücadelemizdir dedim. Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’den Diyarbakır Annelerini temsilen Ayşegül Biçer’e kadar, vaktim yettiğince, imkanım oldukça ulaşabildiğim bütün anneleri ayrı ayrı aradım. Dedim ki sizin acınız, sizin yasınız bizim yasımızdır. Ayrıca birisini daha aradım. Voleybol Milli Takımımızın kaptanı çok değerli Eda Erdem’i, kendisi de anne olan Eda kaptanı aradım ve Anneler Gününü kutladım. Eda kaptanın annesinin Anneler Gününü kutladım. Antalya’ya birlikte gidiyorlardı. Bütün kadın voleybol takımımızdan anne olanların Anneler Gününü kutladım ama hepsinin annesini bize Cumhuriyetin dünya şampiyonu olmuş, Cumhuriyetin yüzüncü yılında biz başaramadık onlar başardı, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan kadın voleybol takımımızın her birisinin annelerini ayrı ayrı kutladım. Hayatta olmayanlara bir kez daha rahmet diledim. Biz filenin sultanları kazanınca hep birlikte sevinenleriz. Biz milli takım gol atınca hep birlikte ayağa fırlayanlarız. Biz bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark ayırmadan kucaklayan CHP’lileriz. Biz onlarla birlikte Türkiye ittifakıyız. Yaşasın Türkiye ittifakı. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Yaşasın Zübeyde Hanımın evladının emanet ettiği Cumhuriyet.”